2021 Devlet Destekli Hayvancılık Kredileri Nelerdir?

Devlet aracılığı ile her sene sağlanan destekler, 2021 senesinde de devam etmesi çiftçileri sevindiriyor. Büyükbaş hayvancılıkta arıcılıktan tarım aletleri açısından gerekli alet ve edevatlara kadar, kanatlı hayvanlara kadar pek çok yatırım için bankalar ve devlet, Çiftçilere yardım desteği sağlamaktadır.

2021 Devlet Destekli Hayvancılık Kredileri Nelerdir?

Hayvancılık hibe desteği açısından gerekli olan şartları gerekir. Bu şartların yerine getirilmesi ile başvuru yapılabilir. 5 sene ger ödemesiz olan hayvancılık kredisi ve sağlanan desteklerle alakalı bütün detayları bu makaleden öğrenebilirsiniz.

Geçen sene yani 2020 senesi içerisinde hayvanlık açısından verilen hibe desteklerinin 2020-2021 senesinde de devam ediyor olması çiftçileri sevindiren en güzel gelişmelerden biridir. Hayvancılık açısından; inek, tavuk, koyun çiftlikleri kurulumu açısından kredi veren Ziraat, Halkbank, Şekerbank, Denizbank gibi çeşitli finansal kuruluşlardan bu desteklemeler alınabilir. Bununla beraber aynı zamanda Çiftçi Kayıt Sistemi uygulamasına kayıtlı olan Çiftçilere hayvancılık hibeleri olarak %100’e yakın bir hibe ve %60 oranlarında değişen oranlarda hibe destekleri sağlanır.

Küçükbaş Hayvancılık Hibe Desteği Nasıl Alınır?

  • 2021 senesinde proje geliştiren ve projesi Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından onaylanan Çiftçilere damızlık koç, teke açısından 500 hayvan kapasiteli bir işletme kurmaları amacıyla destekleme sağlanır.
  • Eğer ki hayvan sayıları 500'ün altında ise, hayvan sayılarını 500’e çıkartmaları şartı ile hibe destekleri verilir.
  • Yine aynı şekilde Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ÇKS uygulamasına kayıtlı olan çiftçilerin projeleri karşılığında verilecek olan hibe destekleri damızlık manda ile düve yetiştiriciliği de çiftçilerin hayvan sayısının en az 150 olması ya da tesisin kapasitesinin hayvan sayısını 150 başına üzerine çıkarılması koşulu ile hibe destekleri sağlanır.

Hayvan Hibe Projesi Bağlamda Hangi Oranlarda Hibe Destekleri Verilir?

Hayvan hibesi projesi bağlamada İpek böcekçiliği yetiştiriciliği açısından da besleme evliyada dut bahçesi tesisi gibi yatırımlar amacıyla 100 bin TL'lik yatırım verilir.

Kaz ile hindi yetiştiriciliğine yeni inşaat yapımı açısından alet ve ekipman alımı açısından % 75 oranında, arı yetiştiriciliği işine boş kovan alımı açısından ve alet ile ekipman açısından %60 oranında, damızlık koç, manda düve alımı açısından yeni inşaat yapımı, ve Rehabilitasyon ile kapasite artırımı makine ve teçhizat ile hayvan alımlarında %50 oranında hibe destekleri sağlanmaktadır.