2021 KOSGEB Kredisi Kimlere Verilir?

KOSGEB, işini büyütmek isteyen ya da yeni iş kurmak isteyen girişimciler için çeşitli destekler sağlıyor. KOSGEB kredisinin kimlere verildiği ve destek için hangi belgelerin gerekli olduğu son zamanlarda iyice merak konusu oluşturuyor.

2021 KOSGEB Kredisi Kimlere Verilir?

KOSGEB, kendi işini kurmak isteyen yeni girişimciler için sermaye desteğinde bulunan bir kuruluştur. Bu kuruluş sermayesi bulunmayan vatandaşlara kredi desteği sağlıyor. KOSGEB kredisinden yararlanabilmek için istenilen belgelerin eksiksiz ve doğru biçimde hazırlanması önemli bir husustur.

KOSGEB Kredisi Kimlere Verilir?

KOSGEB, kendi işini kurmak isteyen ancak yeterli sermayesi olmayan bu yüzden de iş kurma giriminde bulunamayan vatandaşlara verilir.
Kendi işinin patronu olmanın en önemli yolu yeterli düzeyde bir sermayedir. İşte burada KOSGEB devreye girerek iş kurmak isteyen vatandaşlar için yeterli sermayeyi sağlar. KOSGEB kredisi ile faizsiz ve aynı zamanda uygun taksitli desteklerden yararlanılabilir.

KOSGEB Desteğinden Nasıl Faydalanılır?

Günümüzde birçok insan KOSGEB’den destek alarak kendi işini kuruyor. KOSGEB’in kredi yardımından yararlanabilmek için vatandaşların bazı şartları karşılaması gerekiyor;

  • İlgili kurslardan gerekli eğitimi alarak olumlu bir şekilde tamamlamak.
  • KOSGEB tarafından belirlenen Genç Girişimci Geliştirme Programı’na kayıt olmak.

KOSGEB yardımından faydalanmak isteyenler şu adımlara oldukça dikkat etmelidir;

  • Destek programından yararlanmak isteyen girişimci ya da yeni iş açmak isteyen kişiler KOSGEB veri tabanına mutlaka kayıt olmalıdır.
  • Bu işlem tamamlandıktan sonra işletmelerin KOBİ düzeyine sahip olup olmadığı belirlenmek için beyanname doldurulur.
  • Destekten yararlanabilecek olan girişimcilerin oluşturmuş oldukları beyannameler, yine KOSGEB tarafından belirlenen uzmanlarca değerlendirmeye alınır ve bu işlem sonunda kişilere olumlu ya da olumsuz olarak geri dönüş sağlanır.

KOSGEB Kredisi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Kendi işinin patronu olmak isteyenler KOSGEB’den destek almak istiyorsa öncelikle projelerinin KOSGEB tarafından sağlanan desteklenen sektörler arasında olup olmadığına dikkat etmelidir. Kurulacak olan yeni işletme ya da destek almak isteyen işletme KOSGEB’in listesinde yer almıyorsa maalesef KOSGEB desteğinden faydalanamaz.

KOSGEB Destekleri Nelerdir?

KOSGEB desteği 2021 yılında da devam ediyor. 1990 yılından bu yana KOSGEB birçok girişimciye yarar sağlamıştır.

  • KOSGEB başvuruları bu yıl için 1 Ocak 2021’de başlamıştır. KOSGEB tarafından verilen destekler;
  • Geleneksel bir girişimci için 60.000 TL
  • İleri düzeyde bir girişimci için 360.000 TL kadar destek verir.