Afrika'da BlockChain ve Kripto Para Birimlerinin Yükselmesinin Olası Nedenleri

Dünya genelinde gayet ünlü bir kripto para borsası olarak bilinmekte olan Binance Uganda ülkesinde her saniye içerisinde bir milyondan daha fazla işlemi yönetme kapasitesine sahip olmakta olan yeni bir kripto para birimi borsasını da faaliyetleri içerisine almıştır.

Afrika'da BlockChain ve Kripto Para Birimlerinin Yükselmesinin Olası Nedenleri

Bununla birlikte Binance Uganda olarak bilinmekte olan bu borsa ülkelerin yerel para birimlerinin şilinlerin platform içerisinde kullanılmasına ve kullanıcı olan kimselerin de Etherum ve Bitcoin adı verilen kripto para birimlerini satın almalarına olanak sağlamaktadır. Aynı zamanda Kenya’da devlet eli ile verilmekte olan konutların vatandaş olan kimselere dağıtılması adına yakın zaman içerisinde blok zinciri teknolojisi kullanılmasını düşünmektedir.

Regülasyonlar

Afrika kıtasında yer almakta olan devlet otoriteleri kripto para birimlerine yönelik olarak tavizsiz bir biçimde yaklaşımların içerisine girmektedir. Bununla beraber piyasayı kontrol altına almasalar dahi kıta üzerinde yer almakta olan devletler kripto para olarak adlandırılan bu para birimlerinin kullanımlarına ilişkin olarak vatandaşlarına tavsiye ve önerilerde bulunmaktadırlar. Afrika kıtasında yer almakta olan devletlerin takip etmekte oldukları bu yol dahilinde blok zinciri teknolojisi ile beraber kripto paraların da gelişmesi adına gerçekten muazzam bir ortam yaratılmaktadır. Vatandaş olan kimseler de muhtemel olarak engelleyici bir biçimde tavır alan  yasaların endişesini bilmeden kripto para birimlerinin alım satımlarını gerçekleştirme fırsatına sahip olmaktadır.

İnsanların inanmasının belki de biraz güç olduğu bu konuda cep telefonlarının kullanılıyor olması Afrika pazarı dahilinde blok zinciri ve kripto para birimleri dahilindeki yükselişlerin önemli bir sebebi haline gelmiştir. Bununla beraber son on yıl boyunca Afrika kıtasında cep telefonu kullanım oranlarının inanılmaz bir biçimde yükselmesi ile beraber milyonlarca Afrikalının hayatı da değişmiştir. Afrikalı olan kimseler bankalar ile doğrudan çalışmamaktadır. Bunun yerine telefonlarına indirmiş oldukları bankacılık uygulamaları sayesinde paralarını dijital bir biçimde olarak da olsa ellerine alabilme şansına da sahip olabilmektedirler. Söz konusu olan bu noktalar yüksek cep telefonu ile de birleşince kripto para piyasasını da körüklüyor.