Asgari Ücretliler En Fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Vatandaşların bankalardan kredi çekme limitini belirleyen en önemli faktör almış oldukları maaş miktarıdır. Asgari ücret ile çalışan bir işçi dahil olmak üzere bütün kredi hesaplama uygulamaları bu maaş miktarına göre belirlenir. 2021 senesi içerisinde belirlenen 2825 TL'lik asgari ücrete göre hesaplama işlemi gerçekleştirilir ve buna göre, bankanın, vatandaşına kadar kredi verebileceğine karar verilir.

Asgari Ücretliler En Fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Asgari Ücretlinin Kredi Kullanması İçin Gereken Koşullar Nelerdir?

Her ne kadar da asgari ücret ile çalışan bir vatandaşın gelir belgesi bulunması durumu var ise de yine de bankalardan kredi kullanabilmeleri amacıyla bazı koşulları yerine getirmeleri gerekir. Bu koşulların en başında tabii ki de iyi bir kredi notunun olması gerekir. Eğer ki iyi bir kredi notu yok ise o zaman hane geliri her ne kadar olur ise olsun kesinlik ile hiçbir bankadan kredi kullanılması mümkün olmayacaktır. Bu sebeple de kredi notunun düşmesine oldukça gayret edilmelidir.

Hangi Kriterlere Göre İhtiyaç Kredisi Miktarı Belirlenir?

Kanunlara göre ihtiyaç kredisi çekecek bir vatandaşın geri ödeme taksit tutarı, aylık ödeme gerçekleştireceği rakamın hane gelirinin %50’sini geçmemesi gerekir.

Çekilecek kredi tutarının üstü limitini belirlemek biraz da tüketicinin elindedir. Hane gelirine evde çalışan eş ya da bekâr çocuklar varsa, bu kişilerinde gelirleri istenecek kredi tutarı için kullanılabilir. Ya da herhangi bir kanıtlanabilir kira geliri, onu da ilave etmek suretiyle bankadan tüketici kredisi çekilmesi yöntemine başvurulabilir.

Asgari Ücretlinin En Fazla Ödeyebileceği Aylık Taksit Hesaplaması Nasıl Yapılır?

2021 senesi içerisinde bilindiği gibi asgari ücret tutarı net bir şekilde 2825 lira olarak açıklandı. Bir hanede tek bir Asgari ücretli çalışan var ise eğer başka da bir kanıtlanabilir gelir mevcut değilse, o zaman kullanılacak kredi üst miktarı bu ücrete göre hesaplanacaktır.

İlk etapta asgari ücretli ne kadar kredi kullanabilir sorusunun yanıtını bulunması gerekir. Bunun için, 2825 TL %50 sini bulmak gerekirse bu rakam 1412 Liraya tekabül etmektedir. Şimdi ise aylık ödenebilecek taksitin hesaplanması gerçekleştirildiğine göre bu oranlara göre bankalar ne kadar kredi kullanılabilir bu sorunun cevabını bulmak da fayda olacaktır.

Asgari Ücretli En Fazla Ne Kadar Kredi Kullanabilir?

Makalenin yukarısında da yapılan hesaplamalara göre kanun gereği aylık ödenecek miktar en fazla 1412 lira olmalıdır. Şimdi ise 2021 senesi içerisinde yapılan hesaplamalara göre en fazla aylık yüzde 1.40 faiz oranı ile bir asgari ücretli 40 bin TL'ye kadar ihtiyaç kredisi çekebilir.