Blockchain Teknolojisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Blok zinciri adı ile de bilinmekte olan blockchain teknolojisi kripto para birimlerinin üzerine kurulmuş olduğu teknolojiye verilen isim olmakla beraber aynı zamanda bundan çok daha fazlası olmak adına da büyük bir potansiyele sahiptir. Bununla birlikte son zamanlar içerisinde kişilerin yanı sıra devletler, girişimciler, özel şirketler tarzında pek çok yatırımcı blok zinciri teknolojisini kullanarak farklı amaçlar ile birlikte kazanç elde etmenin de en iyi yollarını aramaktadırlar.

Blockchain Teknolojisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Blok zinciri teknolojisini anlamak gerçek anlamda biraz karmaşık ve zor olan bir urum olsa da bu noktada bilmenizin gerekli olduğu en önemli noktaları yazımızın devamında bizlere eşlik ederek kolay bir şekilde takip etme şansına da sahipsiniz.

Blockchain Nedir?

Satoshi Nakamoto ismi verilmekte olan bir kişi ya da bir grup tarafınca oluşturulmuş olan bu blok zinciri teknolojisi dağıtık defter teknolojisi olarak da bilinmektedir. Bununla birlikte blok zinciri dediğimiz teknoloji aslında temel olarak bakıldığında bir veri tabanı olmaktan ibarettir. Bununla birlikte bu veri tabanı bir kuruma, bir devlete ya da herhangi bir otoriteye bağlı olmamakla birlikte tamamen özgün ve de bağımsızdır. Varlık mülkiyetlerinin değişimleri hakkında da kamuya açık olacak bir biçimde kayıtlar tutmaktadırlar. Bununla birlikte buradaki veri tabanı ağın kurallarına göre işlem görmektedir ve oluşturulmuş olan her veri tabanı kripto para birimleri tarzında tokenları yaratmaya da izin vermektedir.

Nasıl Çalışır?

Yeni bir bilgisayar ya da node ağ içerisine katılım gösterdiğinde bu ağ işlem gerçekleştirmeye başlama şansına da sahip olur. Söz konusu olan bu ağ dünyanın genel çapında milyonlarla ifade edebileceğimiz bir bilgisayar ağından meydana gelmektedir. Bu noktada işlemin her gerçekleşme aşamasında ağ içerisinde bütün kayıtlar görünür ve her insanın yanı sıra aynı zamanda gerçekleştirilen her işlemin de güncel olarak bir kaydı tutulmuş olur. Aynı zamanda blok zinciri de dahil olmak üzere bütün verilerin ağ tarafından doğrulanması çok önemli bir gerekliliktir. Burada yapacağınız işlemler tamamen güvenilir ve tamamen kayıt altında tutulmakta olan işlemlerden oluşmaktadır.