İkinci El Araç Kredisi Nasıl Alınır?

Bazen insanlar, bir otomobil sahibi olmak isterler fakat beğendikleri aracın bedelinin tamamını ödeyebilecek maddi durumları olmayabilir.

İkinci El Araç Kredisi Nasıl Alınır?

Tam da bu hususta İki seçenek çıkar İnsanların karşısına; birincisi yeterli parayı kazanana veya biriktirene kadar otomobil satın alma işlemlerini durdurmak. Bu bekleyişin kaç yıl süreceği de meçhul olduğu için tüketicilerin başka bir yönteme başvurmaları gerekiyor. O da ikinci el araç kredisine başvurmak. Vatandaşlar, yalnızca sıfır kilometre araçlar için kredi çekebileceklerini düşünüyorlar. Fakat ikinci el taşıt kredisi çekme imkânı da vatandaşlara sunuluyor.

İkinci El Taşıt Kredisi Nedir?

Tıpkı sıfır kilometre araçlar açısından kredi alınacağı zaman bankaları tüketicilerden bazı koşulları yerine getirmelerini istiyorlarsa aynı şekilde ikinci el otomobil kredisi almak amacıyla da birçok koşulu yerine getirmek gerekir. Fakat krediye başvurmadan önce bazı araştırmaların yapılması ve belirli hususlara dikkat edilmesinde fayda olacaktır. Çünkü taşıt kredi koşulları bankadan bankaya değişiklik gösterebilir.

Taşıt Kredisine Başvuru Yapmadan Önce Tüketicilerin Yapmaları Gerekenler Nelerdir?

  • 2. El araba kredisi almak amacıyla dikkat edilmesi gereken hususlardan en önemlisi, aracın yaşıdır. Buna araç kredisi yaş sınırı deniliyor. Çünkü finansal kuruluşlar, genel itibari ile 5 yaş ve altındaki İkinci el arabalara Kredi vermeyi tercih ediyorlar. Fakat bazı bankalar açısından bu limit 10 sene olarak değişiklik gösterebilir.
  • İkinci el otomobil satın alımı gerçekleştirilirken atılacak ikinci adım ise araca dair uzman bir kuruluştan hasar tespiti açısından ekspertiz raporu alınmasıdır.
  • Sıradaki adım ise satın alınacak olan aracın üzerinde herhangi bir ceza, ipotek durumunun olup olmadığını kontrol etmektir.

İkinci El Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?

  • Aylık geliri (maaş bordrosu, kazandı gösteren herhangi bir belge) beyan edilir.
  • Serbest meslek sahipleri açısından üyelik var ise eğer meslek kuruluşuna dair belge,
  • Nüfus cüzdanı,
  • Son 2 ay içerisinde ödenmiş bir doğalgaz, Elektrik, telefon faturalarından biri,
  • Araç satın alınmamış ise ruhsat fotokopisi eğer ki araç satın alınmış ise noter onaylı satış sözleşmesi (noter onayından itibaren 15 günlük süre içerisinde Kredi açısından başvuru yapılmalıdır.)