İpotekli İhtiyaç Kredisi Başvurusu Nasıl Nereye Yapılır?

Genel itibariyle konuya bakıldığı zaman ipotekli kredi, herhangi bir teminat karşılığında verilmekte olan ve gerçek kişilerin kullanımına sunulan kredi çeşididir.

İpotekli İhtiyaç Kredisi Başvurusu Nasıl Nereye Yapılır?

Bankalar ya da finansman kuruluşları özellikle de yüksek meblağlardaki ihtiyaç kredilerini genel olarak ipotek karşılığı sunar. İpotekli kredilerde; arsa, araba, ev ipotek olarak bankaya sunulur. İpotek edilecek olan taşınmaz alınacak kredinin çeşidine göre değişiklik gösterebilir.

İpotekli Kredi Kullanabilmek Amacıyla Taşıması Gereken Koşullar Nelerdir?

  • Teminat olarak konut-iş yeri-taşıt ipoteğinin aranabilir olması,
  • Kredi taksitlerinin, hane halkının aylık ortalama gelirlerinin %50 sini geçmemesi şartı aranır,
  • Kişinin, belgelenebilir bir gelirinin bulunması gerekir,
  • Kredi notu ve çalışma geçmişi yeterli koşul olarak tanımlanır,
  • Kredi kullanacak olan kişinin 18 yaşından büyük olması gerekir.

İpotekli Kredi Kullanmada Hangi Belgeler Gerekir?

  • İkametgah belgesi,
  • Nüfus cüzdanı,
  • Sürücü belgesi ya da pasaport fotokopisi ile Aslı,
  • Gelir durumunu belgeleyen evrak,
  • İpotek alınacak gayrimenkulün tapusu

Ev İpotekli Kredi

Ev teminatlı kredi, tüketicinin adına kayıtlı ve kullanılan durumu ile Tapu kaydı ya da Mesken olan konutun, bankaya teminat bir şekilde gösterilmesi ile kullanılabilecek bir bireysel kredi çeşididir.

İhtiyaç kredisinden en büyük farkı ise yüksek meblağlarda olarak kredi kullanma imkânı sağlamasıdır. Konut ipotekli ihtiyaç kredisi sayesinde, evin ekspertiz tarafından belirlenen değerinin yüzde seksenine kadar kredi ihtiyacını karşılamak mümkündür. Konut ipotekli kredi diğer kredileri göre avantajı ise BSMV vergisinin alınmaması olarak tanımlanır.

Yani herhangi bir konut ipotekli gereksinim yani ihtiyaç kredisi kullanılması durumunda, %5 vergi avantajından faydalanılmış olunur. İpotek Konusu ile ilgili konularda, haciz ve intifa hakkı gibi konulara dikkat edilmesinde fayda olacaktır.

Araba İpotekli Kredi

Araba teminatlı krediyi, 0 ile ikinci el araba alımları ile mevcut olan aracın ipotekli bir şekilde gösterilmesi biçiminde de kullanılabilmektedir. 0 ile ikinci el Araç alımlarında neredeyse bütün bankaların 60 aylık vade seçenekleri ile durumları mevcut olsa da araçların ipotek unsuru sayılmasıyla, kredi kullanılması her banka aracılığı ile gerçekleştirilmemektedir. Bunun sebebi ise, çok fazla kullanılmakta olan kredi türlerinden birisi olmamasıdır ve gayrimenkul ipoteği kadar bankalar açısından da risk faktörünü azaltmaması olarak tanımlanır.