Kredi Kart Harcamalarına Gelen Faizler Nelerdir?

Kredi kartları ile alakalı olarak bilinmesi gerekli olan en önemli konulardan bir tanesi de faiz oranları ve aynı zamanda faiz hesaplamalarıdır. Bununla beraber söz konusu olan bu hesaplama işlemlerinin yeterli bir biçimde iyi anlaşılması sayesinde kredi kartı kullanımlarından kaynaklanabilecek olan faiz ödemelerinin d en aza indirilmesi mümkün olan bir durum haline gelmiştir.

Kredi Kart Harcamalarına Gelen Faizler Nelerdir?

Akdi Faiz Ne Anlama Gelir?

Söz konusu olan bu faiz türü kredi kartınızın dönem borcu içerisinde bir asgari ödeme veya asgari ödeme tutarının biraz üstünde bir ödeme işlemi gerçekleştirmeniz halinde kalan hesap bakiyeniz üzerine uygulanacak olan bir oranıdır ve alışveriş faizi olarak da bilinmektedir. Bir dönem öncesinden devretmiş olan borcunuz yok ise ya da kredi kartınızın dönem borcuna asgari ödeme işlemi ve veya bu tutarın altında bir ödeme gerçekleştirmiş iseniz kalan hesap bakiyenize bu faiz türü işletilir.

Gecikme Faizi Ne Anlama Gelir?

Söz konusu olan bu faiz çeşidi kredi kartınızın dönem borcunun üzerine asgari ödeme tutarının altında bir ödeme gerçekleştirmesi zamanında sadece asgari ödeme tutarınızın ödemediğiniz bölümüne yönelik bir biçimde işletilmekte olan faiz oranına verilen isimdir. Bununla birlikte asgari ödeme işlemi gerçekleştirmeniz ile birlikte kalan borcunuz üzerinde bir gecikme faizi tutarı görmekten kurtulabileceksiniz. Fakat dönem borcunuzun tamamını ödemediğiniz için akdi faiz uygulanmasından kurtulamayacaksınız.