Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir? Neye Dikkat Edilir?

Sahip olduğunuz kredi kartı limiti elinizde bulunan kartınızın maksimum olan kredi bakiyesini temsil etmektedir. Bununla birlikte kredi kartlarının limitleri bankalarca birtakım faktörler baz alınarak tahsis edilir ve böyle belirlenir. Satın alma gücünüzün etkilendiği için bu noktada kredi kartınızın limitinin büyüklüğü de büyük bir önem arz etmektedir. Zira sahip olunan kredi kartının limiti ne kadar büyük olursa o bu kart ile o kadar fazla şekilde alım satım işlemi gerçekleştirmeniz de mümkün olacaktır.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir? Neye Dikkat Edilir?

Kredi Kartı Limitini Belirleyen Faktörler

Kredi kartı başvurusu onaylanmış olan her insan kart sahibi değişkenlik gösterecek şekilde limitler tahsis edilmektedir. Bununla birlikte örnek olarak aynı banka şubesinin aynı kredili ürününe başvuru işlemi gerçekleştirmeniz ve bu başvurunuzun onaylanması iki farklı kişiye de tahsis edilecek olan limitlerde farklılıklar gözlemlenebilir. Bunun sebebi de kişiden kişiye değişmekte olan gelir oranlarıdır.

Kredi Geçmişi

Kredi geçmişiniz diğer kredi kartlarınızda yer almakta olan kredi limitlerini ne biçimde kullandığınızı gösterecek ve böylelikle de kredi kartınıza onay alıp alamayacağınızın yanı sıra bununla birlikte alacağınız kredi kartınızın limitini de gösterecektir. Gerçekleştirilen gecikmeli ödemeler, sahip olunan yüksek limitlerin sorumsuzca kullanılması ve bununla beraber diğer olumsuz ayrıntıları, yüksek bir kredi limiti almanız adına onay alma ihtimalinizin de çok daha düşük bir hale gelmesine neden olacak etkenlerdendir.