Neden Kredi Alamıyorum? Kredi Bana Neden Çıkmıyor? İşte Cevabı!

Yaptığınız kredi müracaatı onaylanmıyorsa ve bilhassa de kısa vadeli ihtiyaçlarınız için umutlarınızı buna bağladıysanız bu epey sinir bozucu ve hem de üzücü olabilir. Fakat, kredi çıkmıyor diye üzülmeyin ve derhal karaları bağlamayın. Zira hala bir şansınız olabilir.Burada, bankaların kredi başvurunuzu sebep onaylanmadığını ve bir ileri müracaatte onay alma olasılığını çoğaltmak için neler yapabileceğinizi anlamanıza yardımcı olacağız. Ayrı olarak, kredilere seçenek olarak para bulmanızı sağlayacak kimi önerilerde de bulunacağız.

Neden Kredi Alamıyorum? Kredi Bana Neden Çıkmıyor? İşte Cevabı!

Neden Kredi Çıkmıyor?

Ne yapsanız da tek türlü kredi çıkmıyor ve yaptığınız başvurular daimi reddediliyorsa bunun nedenlerini anlamanız önemlidir. Hiçbir kredi müracaatı sebepsiz yere reddedilmez. Zira bankalar kredi sunarak ve verdikleri bu borcu faizle geri alarak para kazanırlar. Soz gelimi, açıkça söylemek icabında her banka makul koşullar sağlandığında kredi vermeye epey isteklidir.
Bankalar her tek bireyin başvurusunu değerlendirirken kredi çekme şartları sağlanıyor mu veyahut ne kadarı sağlanabiliyor bakarlar. Kredi alabilmek için lüzumlenen şartlar müracaat sahibi doğrulusunda sağlanıyorsa başvuruyu pozitif sonuçlandırırlar. Şartlara uygunluk sağlanmıyorsa da ön görü edebileceğiniz gibi başvuruları geri çevirirler.

Kötü bir kredi notunuz olabilir

Ödeme alışkanlıklarınızın, sahip olunan ve geçmiş finansal durumunuzun bir özeti niteliğinde olan kredi notu, kredi başvuruları değerlendirilirken değerli bir ölçüt olarak ele alınır. Maaş gelir ve borçlarınıza bağlı olarak kredi notunuz iyi bir seviyedeyse fakat kredi başvurunuzun onaylanması olası olur. Diğer yandan kredi ya da kredi kartı borçlarınız sebebinden henüz evvel yasal takibe takıldıysanız da kredi başvurunuz onaylanmıyor olabilir.

Kredi geçmişiniz yok

Henüz evvel hiç kredili ürün kullanmadıysanız bir kredi geçmişiniz olmadığı ve yöntem olarak kredi notunuz hesaplanamayacağından kredi çıkmıyor olabilir. Kredi geçmişinizin olmaması bankaların sizi tanımaması mananına gelir. Değişik bir söylemle, bankalar ödeme alışkanlıklarınız gibi verilere sahip olmadıklarından sizi epey rizikolu bulurlar ve kredi verme ile ilgili çekimser davranırlar.

Kredilere ödeme yapıyorsunuz

Henüz evvel bir veyahut birkaç kredi çekmiş ve bu kredilere hala ödeme yapıyor olabilirsiniz. Geliriniz göz önüne alındığında, şayet sahip olunan borç seviyeniz yüksekse kredi başvurularınız onaylanmayabilir. Yeni bir kredi başvurusunda bulunmadan evvel geri ödemeleri yaparak borçlarınızı azaltabilirsiniz. Kredi borçlarınızı derli toplu ödemeye devam edip borç civarınızı azaltarak bir ileri başvurunuzun onaylanmasını olası duruma getirebilirsiniz.